Pojemniki plastikowe są produkowane z różnego rodzaju tworzyw, najczęściej polietylenu lub polipropylenu. Mogą mieć różne wymiary, kształty i kolory. W zależności od technicznych uwarunkowań ich przeznaczenie również jest inne. Proces ich produkcji zwykle przebiega jednak w podobny sposób.
Pojemniki plastikowe są powszechnie stosowane w przemyśle, handlu oraz logistyce. Są wytrzymałe, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Niektóre z nich nadają się do transportu dosyć ciężkich przedmiotów takich jak metalowe części, książki czy żywność. Inne zabezpieczają delikatne produkty takie jak pieczywo czy wyroby cukiernicze. Opakowania plastikowe powstają przy pomocy metody termoformowania. Produkuje się z granulatu tworzywa sztucznego, który jest przekazywany ze stacji materiału do dozownika wtryskarki. Tutaj do granulatu dodawany jest barwnik, mieszaninę podgrzewa się do temperatury około 220°C. Dzięki ogrzaniu nabiera ona plastyczności i może być wtryśnięta do formy. Kiedy mieszanina się rozprowadzi i będzie już miała właściwy kształt, produkt zostaje schłodzony. Po otwarciu formy maszyna automatycznie wyjmuje z niej gotową część pojemnika. Wszystkie powstałe w ten sposób części są przekazywane taśmą na stanowiska montażowe. Każda seria produktów jest poddawana testom funkcjonalnym. Producenci pojemników plastikowych sprawdzają głównie ich wytrzymałość na obciążenie i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej testy przeprowadza się w kilku różnych temperaturach. Daje to pełny obraz wytrzymałości opakowań w różnych warunkach atmosferycznych.
Czy tworzywa sztuczne są ekologiczne?
Tworzywa sztuczne można uznawać za materiały ekologiczne pod warunkiem właściwego postępowania z nimi. Korzystanie z opakowań zgodnie z przeznaczeniem sprawia, że zachowują one dobry stan przez długie lata i mogą być stosowane wiele razy. Kiedy ulegną w końcu zniszczeniu, można je poddać recyklingowi i wyprodukować z nich nowe opakowania. W ten sposób tworzywa sztuczne nie zanieczyszczają środowiska naturalnego.