Transport wielu produktów wymaga wykorzystywania pojemników, które będą ściśle dopasowane do charakterystyki konkretnego wyrobu. Wśród najczęściej stosowanych, a zarazem najbardziej wszechstronnych opakowań transportowych znajdują się skrzynki plastikowe. Przekonajmy się, jakie są ich kluczowe właściwości i zobaczmy, przy jakich rodzajach wyrobów są wykorzystywane najczęściej.
Czym charakteryzują się plastikowe skrzynki transportowe?
Skrzynki z plastiku to opakowania, które wyróżniają się niewielką masą oraz wyjątkową trwałością. Z uwagi na swój znikomy ciężar nie obciążają zbytnio wykorzystywanych pojazdów, co przy dużych partiach towaru ma znaczny wpływ na koszt przewozu. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne – można je bez przeszkód ustawiać jedne na drugich, czyli sztaplować. Nie będą także nadmiernie łamliwe czy podatne na odkształcenia. Ze względu na łatwość formowania tworzywa – w tym przypadku przy wykorzystaniu technologii wtryskiwania – skrzynki mogą przyjmować różny kształt oraz pojemność. Istotna będzie także ich estetyka, zwłaszcza tam, gdzie towary są sprzedawane wprost z opakowania transportowego. Do bardzo ważnych cech należy zaliczyć łatwość utrzymywania ich w czystości. Plusem będzie możliwość zapewnienia szczelności albo przeciwnie – dobrego przepływu powietrza.
Jakie rodzaje skrzynek plastikowych są używane najczęściej?
Skrzynki z tworzywa są używane w różnych branżach. Korzysta się z nich m.in. przy transporcie mięsa oraz jego przetworów np. wyrobów wędliniarskich, nadają się zarówno do przechowywania mięsa w chłodniach, jak i mroźniach. Ze skrzynek z plastiku tradycyjnie korzysta się w przypadku warzyw i owoców – skrzynki z odpowiednimi szczelinami nadają się do owoców miękkich luzem, ale także w koszyczkach. Sprawdzą się również przy grzybach. Skrzynki tworzywowe będą ponadto niezbędne przy przewożeniu pieczywa i wyrobów cukierniczych. Trudno się bez nich obejść w przemyśle mleczarskim i serowarskim. Bardzo często ten rodzaj opakowań jest używany przy towarach technicznych.